Vánoce u nás doma, aneb jak se slaví Vánoce a Nový rok v různých zemích

Ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců Kraje Vysočina jsme se letos rozhodli opět realizovat celoškolní projekt, v němž se mohli čeští žáci, ale i žáci cizinci seznámit s vánočními zvyky a tradicemi v různých zemích. Do projektu se zapojili též rodiče našich žáků, absolventka naší školy Veronika Vašková i naše dvě ukrajinské paní asistentky, Liliia Moroziuk a Ljubov Prokhorova. Paní vychovatelka Renata Simbartlová poutavě vyprávěla žákům cizincům o českých vánočních zvycích a připravila ukázky českých obyčejů.

Žáci a žákyně se společně se svými učiteli seznámili se zvyky, koledami i průběhem oslav Vánoc a Nového roku v Čechách, v Arménii, v Mongolsku, u Romů, na Tchaj-wanu, v Sýrii a arabských zemích, v Srbsku i Bosně a Hercegovině, na Ukrajině a ve Vietnamu. Děti se naučily psát vánoční přání v arménštině, arabštině i čínštině, mohly ochutnat typická vánoční jídla. Poslechly si a zazpívaly arménskou, českou i ukrajinskou koledu.

Paní učitelky i žáci si pochutnali na tradiční české vánočce, ukrajinských varenykách, kaši zvané kuťa, pampuškách nebo pyrižkách se zelím, salátu vinegret, balkánské baklavě. Rodiče naší nepálské spolužačky Dristi připravili ochutnávku nepálských pokrmů a dozvěděli jsme se, jak se slaví Nový rok a Vánoce v Nepálu. Zpěvák Predrag Duronjić seznámil všechny přítomné s balkánskými zvyky. Na závěr zhlédli žáci módní přehlídku v podání žen z Vietnamského spolku na Jihlavsku a společně s nimi si zatančili vietnamské tance.

Všem dětem i učitelům se akce velmi líbila. Naše poděkování patří CPIC Kraje Vysočina pod vedení Bc. Lucie Škrdlové, zástupcům všech národností, rodičům našich žáků i bývalým absolventům za pomoc při přípravě a realizaci celé akce.

Vánoce u nás doma