Tajemné sochy ročních období

Děti z přípravné třídy měly možnost zapojit se do projektu ,,Tajemné sochy ročních období.“ Paní lektorka Alena Tkadlečková děti seznámila s jedlými květinami dle obrázků jako např. pampeliška, violka, sedmikráska nebo šťovík, které květy nesmí trhat – tis, laštovičník či sasanka. Připomněli si, kteří ptáci se vrací na jaře, a každý si složil papírovou vlaštovku. Děti na cestu dostaly badatelský pytlík a mohly se vydat po stopách paní JARA.

Cestu dětem značily zelené fáborky a první zastavení s úkolem bylo pozorovat komín Na Stoupách, zda neuvidí poletovat rorýse. Také měly nakreslit křídou vlaštovku. Další cesta s úkolem děti zavedla k říčce Jihlávce. Úkol, který měly splnit, zněl, nabrat vodu do kelímku, přelít ji do zkumavky a donést paní JARA. Do tohoto úkolu se děti pustily s chutí. Za mostem na ně čekal další úkol. Najít na louce jedlé květiny a přinést paní JARA. Zde se naučily, jak ve skutečnosti vypadá pampeliška, sedmikráska, šťovík, plicník nebo modřín, jehož mladé výhonky jsou výborné na jídlo.

Další cesta vedla přes Heulos k zoologické zahradě, kde na malém pódiu letního kina byla menší přestávka. Po svačince každý dostal několik piškotů, paní lektorka na ně dala šlehačku a děti si je mohly zdobit jedlými květinami, které donesla ze své zahrádky.

Posilněni  zdravou stravou se všichni vydali k radnici, kam je zavedly fáborky. Zde na děti čekalo milé překvapení. Našly sochu paní JARA, která pro ně měla nachystané perníčky. Děti zjistily, že kromě paní JARA, je tady také paní ZIMA, paní PODZIM a paní LÉTO a také paní HUDBA. Z této výpravy si děti odnesly spousty zážitků, naučily se poznat květiny, stromy a slíbily paní JARA, že budou bedlivě sledovat hnízdo rorýsů.

 

Mgr. Jana Novotná, Hana Adamcová

Přidáno 6. 5. 2021, autor: Kateřina Pisková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Kontakty

Základní škola Jihlava

Křížová 33, příspěvková organizace
Křížová 1367/33
586 01 Jihlava

Datová schránka: 2nmmm7j

Vedení školy:

Ředitelka:
Mgr. Jana Nováková Hotařová
Tel.: 565 598 200
E-mail:  jana.novakova@zskrizova.cz

Zástupkyně ředitelky:
Mgr. Lenka Picková
Tel.: 565 598 201
E-mail: lenka.pickova@zskrizova.cz

 

Ekonomka školy:
Hana Hudecová
Tel.: 565 598 205
E-mail: ekonomka.skoly@zskrizova.cz


Školní jídelna:

Vedoucí školní jídelny: 

Radek Vitouš
Tel.: 565 598 280
E-mail: skolni.jidelna@zskrizova.cz