Projektové odpoledne - ,,V MĚSTĚ ŽIJÍ NEJEN LIDI"

V dubnové části tematického plánu ŠD ,,Všude dobře, doma nejlíp“ jsme se zabývali tématem našeho města, přírodou ve městě. Protože v té době počasí nepřálo jarnímu probouzení přírody, přesunuli jsme tento projekt na červen, kdy byl život v přírodě již v plném proudu. Cílem bylo projít trasu od školy k hmyzímu hotelu v lesoparku Heulos. Cestou budeme pozorovat život, pohyb a dorozumívání různých živočišných druhů, poznávat rostliny, stromy a z přineseného materiálu a zapsaných poznámek zhotovíme mapu trasy se zajímavými záchytnými místy, doplněnou rostlinami, fotografiemi či kresbami živočichů a rostlin. Realizace: Projektu se zúčastnily všechny věkové kategorie, které pracovaly ve skupinách. Každý z týmu měl svoji funkci a úkol zajistit materiál k tvorbě mapy. Garant projektu pan Bc. Radek Vejvar dětem vysvětlil, jak se mají v přírodě chovat, aby obyvatel lesoparku poznaly co nejvíce. Zklidnění a naslouchání přineslo svoje ovoce. Také díky mobilním technologiím jsme zjistili, že nám na cestu zpívala červinka, kos a šoupálek dlouhoprstý. Pomocí atlasu rostlin a zvířat jsme některé méně známé druhy hned vyhledali. Cestu jsme zakončili u hmyzího hotelu, který se dětem moc líbil a slíbili jsme si, že se podobný brzy pokusíme zhotovit také. Výsledkem cesty byla mapa se spoustou rostlinného materiálu a nových informací. Děti se naučily spolupracovat v týmu, předávat si informace. Velice silný byl pro děti zážitek z pozorování nejmenších živočichů – brouků. Zajímavé bylo také poznání, že těchto ,,obyvatel“ je ve městě vlastně mnohem víc než lidí.

Přidáno 15. 6. 2021, autor: Renata Simbartlová