Projekt - Za stopami Jihlavanů

Vydali jsme se na naučnou vycházku, která byla pro žáky velmi přínosná a zajímavá. Metody, které lektorka Alena Tkadlečková používala, zaujaly děti natolik, že se zájmem plnily zadané úkoly.

Když jsme ve vojenské části hřbitova hledali poručíka Quida Allé, žáci se naučili nové písmeno Q. Děti prozkoumaly všechny jeho podoby, naučily se jej vyslovovat a spojily si je s příběhem vojáka. Po pročtení snad všech okolních náhrobků jsme našli ten správný!

Také jsme si vyzkoušeli dát tvar kousku chleba. To, když jsme napodobovali sochaře Jaroslava Šlezingera, který i ve vězení nouzově tvořil alespoň z nashromážděných chlebových drobků. Vyprávěli jsme si přitom o jeho životě a obdivovali jeho sochu.

O havířský průvod v Jihlavě se zasloužil Johannes Haupt, slavný fotograf, který má na pomníku sochu havíře. Četli jsme jména, číslice a symboly na hrobech.

Jihlavský hřbitov je nádherný park, zdroj nekonečného poznávání. Přestože je spojen se smrtí, zármutkem a bolestí, můžeme jej vnímat jako úžasnou učebnici Jihlavy, dějin a především života v celé šíři. Jako projev úcty jsme u náhrobků slavných Jihlavanů zapálili svíčku.

Strávili jsme tu jedno školní dopoledne a hodně se toho naučili!

1. A ze ZŠ Křížová

Mgr. Hana Krichťáková, Mgr. Radomíra Machová