Jihlavské pověsti

Dne 27.4. žáci navštívili Muzeum Vysočina. Program začal výkladem před Muzeem, kde jsme se dozvěděli, že kdysi dávno zde žil hrnčíř, kterému se nedařilo vypalovat hrnce, protože v hlíně byly obsaženy kousky stříbra. Menší procházkou k hradbám v ulici Benešova jsme zjistili, že zde býval vodní příkop oddělující hradby. Prohlédli jsme si věž Matky Boží a porovnávali obrázky brány dříve a nyní. Žáci zjistili, že kolem brány se tehdy nacházely pouze dřevěné domky.

Došli jsme také až ke klášteru, který je nejstarší v Jihlavě. Dozvěděli jsme se, co je kapří den a proč se slaví. V současné době je tato tradice obnovena.

Cestou ke kostelu sv. Jakuba se žáci zastavili u horní kašny, aby zjistili, že socha se jmenuje Neptun a lidé sem kdysi dávno chodili pro vodu.

Cestou ke kostelu právě odbíjely hodiny na věži a bylo nám vysvětleno, že oba zvony mají své jméno. Žáci si všimli, že každá věž je jinak vysoká, protože při stavbě kostela zde nebyla pevná půda, tudíž se jedna z věží propadala.

Žáci se získali vědomosti o jihlavské historii a do školy odcházeli s novými zážitky.

Mgr. Jana Novotná, Hana Adamcová

Jihlavské podzemí